Autorské a mediálne právo
Vážení priatelia, dnes by sme sa v našom článku radi venovali problematike autorských práv, licencií, a pod. Kontaktovala nás nemenovaná reklamná agentúra, od ktorej klient žiadal okrem poskytnutia licencie na šírenie diela aj prevod autorských práv, lebo sa domnieval, že zaplatením faktúry by mali prejsť do jeho vlastníctva. Vznikla z toho zaujímavá rozprava nielen na tému autorských, ale aj publishingových práv, licencií, a pod., čo nás podnietilo k napísaniu týchto riadkov. Hneď v úvode však konštatujeme, že prevod autorských práv nie je možný. Autorom diela, a je jedno, či sa jedná o dielo výtvarné, literárne, hudobné alebo iné, je osoba, resp. organizácia, ktorá ho vytvorila. A navždy ním bude. Za zákonom stanovených podmienok môže autor diela udeliť súhlas na jeho šírenie. Akákoľvek úprava vyhotoveného diela alebo jeho časti sa môže realizovať po vyjadrení súhlasu pôvodného autora. Fanúšikovia populárnej hudby si určite spomenú na množstvo skladieb, ktoré pôvodne napísal iný autor, ale prespieval a prearanžoval ho niekto ďalší. Často krát sa stane, že takýto remake je komerčne úspešnejší ako originál. Mnohí z našej generácie možno ani netušili, že megahit Knockin’ on Heaven’s Door skupiny Guns n’ Roses bol pôvodne skladbou Boba Dylana. Ten, spolu s vlastníkom vysielacích práv k tejto pesničke, museli udeliť súhlas s jej úpravou. Tiež si možno spomeniete na kauzu, keď Vanilla Ice použil vo svojej skladbe Ice Ice Baby basovú linku, ktorú vytvoril David Bowie pre skupinu Queen a ich nezabudnuteľný hit Under Pressure. Tento prípad mal súdnu dohru a Vanilla Ice musel zaplatiť nemalé odškodné.
Najčastejším prípadom porušovania autorských práv je nelegálne sťahovanie obsahu, väčšinou sa jedná o hudbu, filmy, ale literárne a výtvarné diela, či softvér. Je jedno, či boli stiahnuté pre vlastnú potrebu, alebo ďalej šírené. Obidva spôsoby sú trestne postihnuteľné. Tieto úkazy sa dejú na celom svete, no v našej časti Európy sme boli roky svedkami životného postoja “kto nekradne (zo štátneho), okráda vlastnú rodinu”. Táto morálna deformácia sa pomaly vytráca a dnes nie je problém nelegálneho sťahovania obsahu a porušovania autorských práv taký vypuklý ako pred pár rokmi. I tak však škody, ktoré sú autorom spôsobované porušením ich práv, dosahujú každoročne na celom svete hodnoty rádovo v miliardách dolárov. Ruku na srdce, kto z nás si občas nestiahol pesničku alebo film, ktoré sa mu páčili? Nikto z nás by sa ale nechcel zažiť, že sa svoju prácu, talent, čas a technologické prostriedky nedostane zaplatené.
Ak máte akúkoľvek pochybnosť, či je váš zámer použiť nejaké dielo alebo jeho časť v súlade so zákonom, bez obáv sa na nás obráťte. Poskytneme vám konzultáciu, aby ste sa vyhli zbytočným ťažkostiam. Je to určite lacnejšie i časovo menej náročné, ako čeliť následným problémom. Takisto sa na nás môžete obrátiť v prípade, ak boli vaše práva porušené. V advokátskej kancelárii Guniš & Partners sa venujeme aj oblasti autorských a publishingových práv, mediálnemu právu, právu IT sektora a licenčných podmienok i právu duševného vlastníctva. Radi vám v tejto sfére poskytneme kvalifikovanú asistenciu.