Chorobám je lepšie predchádzať. Nielen chorobám…

Spomínate si, ako nám od školských čias všetci prízvukovali, že chorobám je lepšie predchádzať, ako ich liečiť? S pribúdajúcimi rokmi sa o tom presviedčame čoraz častejšie. Je naozaj lepšie chorobám predísť preventívnymi opatreniami, ako ich neskôr liečiť. Prevencia je menej bolestivá, nezasiahne tak výrazne do našej každodennej rutiny a nepochybne je aj lacnejšia. Absolvovanie pravidelných lekárskych prehliadok, otužovanie, dostatok pohybu či zdravá životospráva sú tými najzákladnejšími a najjednoduchšími opatreniami, ktoré môžeme pre svoje zdravie urobiť. Teória je jasná asi každému, však? A čo prax? Dodržiavam, dodržiavaš, dodržiavame? Aj zdanlivo malé zanedbanie môže nášmu zdraviu spôsobiť ujmu.

Nie sme lekári, našou pracovnou oblasťou je právo. Zdravovedný úvod sme si ale vybrali zámerne. Nikto snáď nespochybní rokmi overenú pravdu, že prevencia je vážne lepšia, menej bolestná a lacnejšia. A to platí aj v našej, právnickej sfére. Podnetom k napísaniu tohto článku bol prípad, s ktorým sa na nás obrátil jeden klient. Sme viazaní mlčanlivosťou, preto neuvedieme žiadne mená ani detaily kauzy. Tento človek sa pustil do projektu s ľuďmi, ktorým veril. A prišiel takmer o všetko. O peniaze, o bývanie, reálne mu hrozí rozpad rodiny, ujmu utrpela aj jeho profesionálna reputácia. A prečo? Na samom začiatku sa spoľahol na “chlapské” slovo a odfláknutú zmluvu, ktorú našiel na internetovej stránke nejakého právnika. Tá však absolútne neošetrovala riziká a špecifiká jeho podnikania. A teraz je, žiaľ, už neskoro. Iste, služby právnych kancelárií nie sú zadarmo, no výdavky za profesionálne poradenstvo s poznaním všetkých detailov sú oveľa menšie ako riziko možných strát.

Poukázaním na tento prípad by sme radi varovali tých, ktorí sa tiež spoliehajú na zmluvy stiahnuté z webu. Častokrát sa jedná len o všeobecné šablóny. Ďalším rizikom je aktuálnosť takýchto zmlúv. Pri dynamicky sa meniacej legislatíve nemôže laik posúdiť, či sa jednotlivé zmluvné ustanovenia odvolávajú na stále platné paragrafy. Aj tá najpriemernejšia právna kancelária by sa mala starať o svoju webovú prezentáciu a priebežne aktualizovať zverejnené údaje. Ale skutočne dobrí advokáti zmluvy na svoje stránky prosto nedávajú. Veď ani u lekára v čakárni nenarazíte na voľne dostupnú krabičku s antibiotikami, ktoré si zadarmo zoberiete, keď na vás niečo lezie. Lebo “to niečo” može byť úplne iné, ako si myslíte. Lekár vás musí vyšetriť, aby zistil diagnózu a mohol naordinovať účinnú liečbu. Aj právnik vám musí venovať istý čas, aby diagnostikoval vaše potreby, očakávania a účinne predišiel rizikám ešte skôr, ako vôbec vzniknú. Suma, ktorú za kvalifikovanú právnu radu zaplatíte bude určite menšia ako možná majetková či nemajetková ujma. A návšteva právnika vaše zdravie nezasiahne tak, ako prípadný súdny spor Prevencia, priatelia, prevencia…